Chmury nad Poznaniem w 1931 roku - miasto zalane!

Autor: GOK
Kategoria: Ciekawostki Historyczne
Dodano: 21-08-2017
Dzielnica: BrakWichury i deszcze ostatnich dni nie są zupełnie nowym zjawiskiem. Ostatnie nie dotknęły na szczęście Poznania dotkliwie, ale w historii miasta bywały takie, które paraliżowały jego życie. Takie, jak „Katastrofalne oberwanie chmury w Poznaniu”, o którym informowała „Ilustracja Polska” z 10 maja 1931 roku.

Burza, która przeszła nad Poznaniem „wyrządziła olbrzymie, dotychczas nie obliczone jeszcze szkody zarówno rolnictwu przez zniszczenie zasiewów, jak i zarządowi miasta. Straż pożarna interweniowała w wielu wypadkach”. Było niebezpiecznie i „mieszkańcy niżej położonych domów porzucili mieszkania, unosząc ze sobą co najpotrzebniejsze rzeczy”. I tak Potok Główna w dzielnicy Główna, prawie wyschnięty do tej pory, wezbrał skutkiem ulewy i rozlał się niezmiernie szeroko, zalewając ogrody około szosy.

Ilustracja informowała, że „masy ziemi i piasku z podmytej w ul. Focha jezdni spadły na tor kolejowy. Prąd spadającej wody był w tem miejscu tak silny, że zamulił tor na przestrzeni kilkunastu metrów. Ruch kolejowy musiano w tem miejscu przerwać i przenieść na tor dalszy. Praca nad oczyszczaniem zasypanego toru trwała cała dobę”. Na tejże ulicy Marszałka Focha „naprzeciw hali reprezentacyjnej woda zerwała wysoki nasyp ulicy i wyrwała w jezdni dziurę, sięgającą niemal po tor tramwaju, na długości do 6 metrów. Dół ten w jezdni ma 6 metrów głębokości i 8 szerokości. Magistrat przystąpił do zabezpieczenia odsłoniętych kabli i przewodów elektrycznych”.

Ciekawe zdjęcie przedstawia „tunele kolejowe, łączące dworzec Główny z Zachodnim”, czyli po prostu znane dziś wielu poznaniakom, podziemne przejście między peronami – sprzed kilku lat, a więc sprzed czasu budowy nowego Dworca Głównego i remontu Dworca Zachodniego. Choć fotografia jest dość niewyraźna, to pokazuje ceglane, lub kryte płytkami ściany przejścia, które dlatego stało się bohaterem fotoreportażu, że zostało zalane wodą deszczową na ponad metr. Przejścia tym samym zostały zablokowane na kilka godzin, dopóki woda nie została wypompowana.  


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 618 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 48 m2 więcej
  Cena: 439 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 128 m2 więcej
  Cena: 999 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze