Łazienka na poddaszu

Autor: GOK
Kategoria: Porady
Dodano: 03-08-2017
Dzielnica: BrakAdaptując na mieszkanie pomieszczenie strychowe trzeba pamiętać, że budując łazienkę nie zawsze możemy sięgnąć po „normalne” łazienkowe rozwiązania…

W starych kamienicach zazwyczaj spotykamy się z toaletami i łazienkami w pomieszczeniach dość wysokich, albo na korytarzach klatek schodowych. W budynkach poddawanych gruntownym remontom i przebudowom, w których w dotychczasowych pomieszczeniach gospodarczych wyodrębnia się atrakcyjne lokale mieszkalne, można czasem spotkać się ze ścianami ze skosami, czyli po prostu z płaszczyznami o kącie nachylenia ściany, dyktowanym np. kształtem dachu. Tym samym skosy nie pozwalają na zastosowanie części standardowych rozwiązań lub wręcz narzucają sposób rozmieszczenia wyposażenia.

Łazienka na poddaszu może być kłopotliwa, i ma na to wpływ skos dachu. O stopniu, w jakim będzie utrudniał on rozmieszczenie wyposażenia, decyduje kąt jego nachylenia oraz wysokość ścianki kolankowej. Za w pełni funkcjonalną przyjmujemy powierzchnię, nad którą strop zawieszony jest na poziomie co najmniej 190 cm. Norma budowlana uznaje to za wartość graniczna, by zakwalifikować powierzchnię poddasza jako użytkową.

- Ze względu na swoją wysokość, kabina prysznicowa daje stosunkowo niewielkie pole manewru podczas prób jej optymalnego umiejscowienia w łazience na poddaszu. Jeśli więc się na nią zdecydujemy, powinna być pierwszym sprzętem, którego położenie zaplanujemy. Wysokość ogólnodostępnych, standardowych kabin prysznicowych mieści się zazwyczaj w granicach od 167 do 200 cm. W projekcie należy uwzględnić dodatkowo wymiary brodzika. Te superniskie mają zaledwie 3 cm. W przypadku głębokich modeli na nóżkach trzeba zarezerwować nawet 35 cm – mówi Katarzyna Choniawko, ekspert marki Aquaform. – Istotnym, a często pomijanym czynnikiem, jest przy tym odległość kabiny od pionu kanalizacyjnego. By wykluczyć ryzyko, że woda będzie stać w rurach, odprowadzający ją przewód powinien być pochylony. Im dalej umieścimy natrysk od kanalizacji, tym wyżej będziemy musieli podnieść brodzik, żeby zmieścić pod nim syfon i zachować odpowiedni kąt rury. W związku z tym, w przypadku łazienek na poddaszu kabina umiejscawiana jest najczęściej przy ścianie maksymalnie oddalonej od pochyłości dachu, w bezpośrednim sąsiedztwie pionu kanalizacyjnego.

Uwagę trzeba też zwrócić na wannę. Jej górna krawędź znajduje się zazwyczaj na wysokości około 60 cm, co sprawia, że warto pokusić się o umieszczenie jej wzdłuż ścianki kolankowej. Jednak nie chcąc uderzać głową w strop, powinniśmy zadbać o to, by od strony, którą będziemy wchodzić i wychodzić, wysokość sufitu wynosiła co najmniej 190 cm.

- Dlatego też ciekawą propozycją jest wstawienie wanny prostopadle do ściany z pochyłością – tak, by bezpiecznie zajmować ją od maksymalnie oddalonego od niej brzegu – mówi Katarzyna Choniawko. – Innym rozwiązaniem jest odsunięcie jej na odpowiednią odległość od ścianki kolankowej poprzez zabudowanie przestrzeni koniecznej, by „wejściowa” krawędź znalazła się pod stropem wysokim na 190 cm. Płaszczyznę wokół wanny można wówczas wykorzystać jako wygodną półkę na kosmetyki i akcesoria kąpielowe. Zaletą tego sposobu jest także możliwość zamontowanie parawanu wzdłuż jej dłuższego boku. Parawany nawannowe charakteryzują się zazwyczaj wysokością od 129 cm. Z punktu widzenia montażu można więc zastosować to rozwiązanie, jeśli sufit nad brzegiem wanny ma około 190 cm. Warto mieć jednak na uwadze także wzrost mieszkańców. Jeśli w rodzinie mamy wyjątkowo wysokie osoby, należy dostosować projekt do ich potrzeb.

Przy aranżacji łazienki na strychu kamienicy warto sięgnąć po indywidualne rozwiązania, czyli po zabudowę na wymiar. Niską ściankę kolankowąodsuwamy” od sprzętów przez jej zabudowanie, np. przez umieszczenie w niej stelaża dla podwieszanej miski ustępowej lub bidetu. Trzeba przy tym jednak uwzględnić jego całkowitą wysokość. Najniższą część łazienki na poddaszu warto zagospodarować przez ustawienie pod pochyłością szafek, pralki, regałów z półkami na wymiar.  


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 612 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 128 m2 więcej
  Cena: 999 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 59 m2 więcej
  Cena: 533 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze