W historii poznańskich kin ważna rocznica!

Autor: GOK
Kategoria: Ciekawostki Historyczne
Dodano: 25-07-2017
Dzielnica: JeżycePamiętacie kultowe kino Bałtyk? Wcześniej nazywało się Stylowe i minęła właśnie rocznica jego otwarcia.

Nowy przybytek X Muzy w Poznaniu – donosiła 21 lipca 1929 roku Wielkopolska „Jlustracja”, przedstawiając otwarcie kina „Stylowego”: „W tych dniach odbyło się w Poznaniu otwarcie kina „Stylowego”, mieszczącego się w nowowybudowanym gmachu P.K.O. przy ulicy Focha. Nowe kino zaliczyć można do czołowych przybytków X Muzy w Poznaniu”. Gazeta dodaje, że „wnętrze sali kina Stylowego obliczonego na pomieszczenie tysiąca osób. Nowe kino urządzone jest całkowicie po wielkomiejsku, przyczem zwraca uwagę oryginalne, a zarazem bardzo efektowne odmalowanie wnętrza sali”.

Kino otwarto 8 lipca 1929 roku, przy ul. Marszałka Focha 4, i faktycznie mogło pretendować do miana „stylowego”. Pod tą nazwą jednak długo nie funkcjonowało, w 1933 roku przyjmując nowe imię – Kino Oświatowe. W czasie II wojny światowej nie funkcjonowało, by 5 października powrócić na mapę ulubionych lokali rozrywkowych poznaniaków, jako kino „Bałtyk”. Jednym z najważniejszych kin w mieście było do lipca 2002 roku. Dziś już budynku, w którym się mieściło, już nie ma, a na jego miejscu powstaje Centrum Obsługi Biznesu „Bałtyk” z hotelem Sheraton.  


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 612 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 618 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 48 m2 więcej
  Cena: 439 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze