Motocykle przy ul. Zwierzynieckiej

Autor: GOK
Kategoria: Ciekawostki Historyczne
Dodano: 25-07-2017
Dzielnica: JeżyceMotocyklizm polski znajduje się w stadjum zupełnego zastoju – pisał w marcu 1921 roku Stanisław Szydelski, autor książki „Nowoczesny motocykl”. W Poznaniu na szczęście przedwojenni sprzedawcy motorów mieli się dobrze.

Pan Szydelski, kapitan wojsk samochodowych, pisał wówczas, że „w krajach o wysokiej kulturze, jak Angja, Francja i Niemcy, stał się motocykl od dawna tanim i przyjemnym środkiem komunikacji. W Polsce znajduje się zaledwie garstka zapaleńców, która bez pomocy odpowiednich warsztatów i fachowców pora się sama ze swojemi maszynami, będącemi przewaznie okazami, nadającemi się do muzeum”. Na szczęśćie sześć lat później, w przedmowie do drugiego wydania swojej książki zauważył, że „motocyklizm polski rozwinął się znacznie i szerokimi krokami idzie ku dalszemu rozpowszechnieniu”.

Warto wiedzieć, że jednym ze sponsorów „Nowoczesnego motocykla” była poznańska firma z ul. Zwierzynieckiej 8 - „Polmotor” Henryk Linke i Spółka, Generalne Zastępstwo na Polskę „wszechświatowej sławy motocykli B.M.W.”. Reklamowała ona m.in. predystynującego do grona maszyny popularnej, „najtańszego motocykla Stock”, reprezentującego typ DKW: „Najlepszem świadectwem doskonałości i popularności motocykli D.K.W. to fakt, że w krótkim czasie sprzedano 140.000 motocykli. Dzienna produkcja fabryki 200 motocykli DKW”.

A Polmotor pana Linke z ul. Zwierzynieckiej, zapewniał w lipcowej „Wielkopolskiej Jlustracji” z 1929 roku, że „rewelacją jest nowy model motocykli D.K.W. S.200 (LUKSUS)”, który ma „ramę z profilowanej stali prasowanej, bak siodełkowy, hamulec kierowniczy i amortyzator łatwy do regulowania także podczas jazdy”. Henryk Linke mówił wprost: „spiesz dzisiaj jeszcze obejrzeć najnowsze modele do najbliższego przedstawiciela lokalnego DKW”, którego on sam wskaże. Bo wspomniany S.200 - „wytrzymały, wygodny, piękny w linji a przytem bajecznie tani model ten wypuściła właśnie na rynek największa na świecie fabryka motocykli D.K.W.”.

W Poznaniu reklamowali się także i inni sprzedawcy motocykli – i tak, przy ul. Wrocławskiej 14 funkcjonowała „Generalna Reprezentacja na całą Polskę” motocykli angielskich, prowadzona przez Mariana Maika. Sprzedawał on motocykle Ariel, Calthorpe, Matchless, Rudge – Whitworth, których „najnowsze modele ofiaruję po cenach bezkonkurencyjnych ze składnicy w Poznaniu.  


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 128 m2 więcej
  Cena: 999 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 44 m2 więcej
  Cena: 401 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 127 m2 więcej
  Cena: 991 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze