Byliśmy stolicą polskiego harcerstwa

Autor: GOK
Kategoria: Ciekawostki Historyczne
Dodano: 25-07-2017
Dzielnica: Stare MiastoW Poznaniu w lipcu 1929 roku odbył się zjazd Związku Harcerstwa Polskiego, „będącego imponującym przeglądem tężyzny, sprawności i zdrowia fizycznego i moralnego młodzieży całej Rzeczypospolitej”. W dniach 13-23 lipca wzięło w nim udział sześć tysięcy chłopców z kraju i z zagranicy. Jak pisała Wielkopolska Jlustracja, „na szerokich polach pomiędzy Wartą a Cybiną rozbity został wzorowy obóz, w którym każda ziemia otrzymała swój kąt i zabudowała go namiotami i szałasami własnego pomysłu i według własnych wymagań wygody. Przyjechali tu nie tylko harcmistrze i kierownicy ruchu harcerskiego w Polsce: „naczelnik głównej kwatery męskiej Stan. Sedlaczek, komendant zlotu prof. Tad. Maresz, zastępca komendanta zlotu dr. Karol Stojanowski, sekretarz generalny Związku Harcerstwa Polskiego inż Olgierd Grzymałowski”, ale też „ksiądz biskup Dymek oraz pierwszy harcerze Rzeczypospolitej, gen. Józef Haller i wiceprezydent m. Poznania, dr. Kiedacz”.

W artykule „Polskie harcerstwo w Poznaniu” czytamy, że harcerze przedefilowali przez Poznań ze śpiewem i własnemi orkiestrami „witane wszędzie życzliwemi okrzykami. Pochód przeszedłszy przez całe miasto zakończył się przed głównem wejściem na Powszechną Wystawę Krajową, gdzie u stóp pomnika Kościuszki złożyła starszyzna harcerska w imieniu całego Związku Harcerstwa Polskiego wspaniały wieniec”. Odśpiewano „Rotę”, a w następnych dniach drużyny, każda na własną rękę zwiedzały Powszechną Wystawę Krajową, począwszy od jej najpoważniejszych i najcenniejszych pawilonów, a skończywszy na Wesołem Miasteczku”.

Poznaniacy mogli też zaglądać do obozu nad Wartą, gdzie „odbywają się popisy i ćwiczenia dostępne dla szerokiej publiczności, przyglądającej się z ciekawością pracy i rozrywkom harcerzy”. „Wielkopolska Jlustracja” podkreślała w obszernym fotoreportażu, że „wspaniały zlot naszego harcerstwa w Poznaniu wywołał żywy oddźwięk i wśród starszego społeczeństwa, które żywo interesuje się tym imponującym przeglądem naszej przyszłości”. 


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 618 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 128 m2 więcej
  Cena: 999 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 48 m2 więcej
  Cena: 439 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze