Zanim nastała Magnolia...

Autor: GOK
Kategoria: Ciekawostki Historyczne
Dodano: 19-07-2017
Dzielnica: ŁazarzMówiąc o Parku Wilsona i restauracji poznaniacy kojarzą przede wszystkim Magnolię, wybudowaną w 1928 roku według projektu Władysława Czarneckiego. Przed tą datą stołowano się w innym lokalu.

Mowa o Cukierni, Restauracji i Winiarni w Parku Wilsona – bo tak nazywał się obiekt gastronomiczny przy ul. Głogowskiej 56 (ten numer jest dziś przypisany budynkowi stojącemu kilka domów dalej, patrząc w stronę Górczyna). Reklamował się on „usługą uprzejmą, skorą i rzetelną”, „wyborową kuchnią warszawską, winiarnią z produktami znanych starych firm, i przystępnymi cenami”, serwował śniadania, od południa do godz. 16.00 – obiady, a wieczorem – kolacje. W cukierni można było kupić „znakomite pieczywo na czystem maśle, torty śmietankowe, cukry, lody i mrożone napoje”, a w mleczarni - „wszelkie sery, mleko, śmietanę, mleko kwaśne i siadłe”. I do tego można było skorzystać z sali bilardowej, przyjść na koncert wieczorny.

W jednym z korzystnych dla tego obiektu artykułów z „Rewji”, informatora po lokalach i miejscach rozrywkowych z 15 grudnia 1928 roku, pisano, że „Panu Świderskiemu, właścicielowi Cukierni, Restauracji i Winiarni w Parku Wilsona, należałoby życzyć, aby gmach, w którym lokal jego się znajduje, zbudowano na kółkach: na sezon zimowy nastąpiłaby translokacja do śródmieścia. Tu stałby się wnet lokal pana S. najgroźniejszym i najpoważniejszym wszystkich lokali konkurentem”. Na ul. Głogowską 56 „gość zważający na wzorowe urządzenie i czystość lokalu, rzetelną obsługę i kuchnię wyśmienitą, dogodnie tramwajem linji 4-tej lub 5-tej w pięciu minutach dojedzie”.

Z budynku widać było Park Wilsona, szczególnie z istniejącego długiego tarasu. W środku natomiast lokal prezentował się jako „długi, wsparty dwurzędową kolumnadą 5 i pół metra wysokich słupów doryckich, upiększony ślicznemi okazami żywych palm, pysznie umeblowany – pięć czynnych wentylatorów dostarcza stale czyste powietrze”.

Pan Świderski zatrudniał zespół artystyczny w składzie: E. Miedziański (skrzypce), W. Frąckowiak (cello) i M. Wojciechowski (fortepian). Dzięki nim „od czasu do czasu urządza p. Świderski specjalne wieczory koncertowe, poświęcone muzyce słowiańskiej. Co sobotę wieczorem od godziny 9-tej – miłośnikom tańca i nadobnym tancerkom do wiadomości szczególnej – muzyka taneczna”.  


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 48 m2 więcej
  Cena: 439 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 127 m2 więcej
  Cena: 991 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 128 m2 więcej
  Cena: 999 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze