Izolują fundamenty pod Matką Boską

Autor: GOK
Kategoria: Aktualności
Dodano: 18-07-2017
Dzielnica: Stare MiastoTrwają prace przy budynku przy ul. Klasztornej 11, należącym do parafii rzymsko – katolickiej pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa.

Budynek ten, stojący w bezpośrednim sąsiedztwie poznańskiej Fary, siedziby Urzędu Miasta i ulubionego przez turystów skweru z koziołkami, otoczony jest ogrodzeniem. Za nim widać ściany budynku probostwa z odsłoniętymi fundamentami: prowadzone są prace remontowo – budowlane związane z izolacją przeciwwilgociową pionową murów fundamentów. Wykonawcą jest Firma Konserwatorska Piotr Białko.

Przypomnijmy, że na narożniku kamienicy ustawiona jest figura Matki Boskiej, umieszczona na złotym półksiężycu, osłonięta parasolem zabezpieczającym ją przed deszczem, ale przede wszystkim, przed „pamiątkami”, pozostawianymi przez wszędobylskie gołębie.

Kamienica powstała z połączenia wcześniej tu stojących, sąsiadujących budynków (według niektórych źródeł w XIII wieku), jednak z czasem popadła w ruinę. Uratowały ją dopiero remonty w latach 1833, 1853-54, 1896-97 i w 1902 roku. Do dziś zachowały się w niej późnogotyckie sklepienia gwiaździste w sali na parterze – czyli w dawnej kaplicy biskupa Józefa hr. Werbno Pawłowskiego. Na fasadzie od strony ul. Klasztornej zachował się też fragment muru gotyckiego. Budynek probostwa początkowo późnogotycki, przebudowany został na styl barokowy.

A zabytkowa, szesnastowieczna figura Matki Boskiej trafiła tu w 1910 roku, przeniesiona z kamienicy przy ul. Klasztornej 9. Ta zmiana adresu uchroniła rzeźbę Maryi o bardzo pogodnej twarzy przed… przeprowadzką do Norymbergii. Właścicielka kamienicy przy ul. Klasztornej dostała bowiem propozycję odsprzedaży rzeźby za granicę, jednak przyjęła lokalną kontrpropozycję i tak figurę przeniesiono na budynek probostwa…


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 99 m2 więcej
  Cena: 893 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 127 m2 więcej
  Cena: 991 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 44 m2 więcej
  Cena: 401 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze