Zielona Dębina

Autor: GOK
Kategoria: Ciekawostki Historyczne
Dodano: 13-07-2017
Dzielnica: DębiecJak piękny krajobraz rzucony na płótno pędzlem natchnionego artysty, wydaje się ta niezwkle udana fotografia, przedstawiająca fragment Dębiny, popularnego miejsca spacerów niedzielnych mieszkańców Poznania - pisała Wielkopolska Ilustracja z sierpnia 1930 roku.

Zdjęcie reprodukowano z "pięknej książki p.t. >Wielkopolska< Smolarskiego, która niedawno ukazała się na pókach księgarskich" - jak podawała Ilustracja. W tym czasie w Poznaniu położono duży nacisk na rozwój terenów zielonych. Na bazie założeń z lat dwudziestych powstał w 1932 roku projekt miejskich terenów zielonych, który zakładał, że zostaną utworzone zielone kliny: Naramowicki, Dębiński, Golęciński, Cybiński i Główieński – ten ostatni wzdłuż doliny Głównej, od Warty do lasów Wierzenicy i Promna. Profesor Adam Wodziczko, który miał duży wpływ na te założenia, chciał doprowadzić te kliny do śródmieścia i wśród terenów zabudowanych utworzyć enklawy zieleni. Te ostatnie byłyby ze sobą jeszcze połączone pierścieniem naturalnych obszarów leśnych, opasując miasto. Wytyczono więc wybiegające z miasta trasy dla pieszych, rowerzystów i konnych, m.in. od Sołacza do Jeziora Kierskiego, czy od Rynku Łazarskiego do Jeziora Góreckiego. Projektowano skwery, zieleńce i place ielone w mieście, choć nie wszystkie faktycznie powstały. Nie udało się zrealizować koncepcji parku Ludowego z 1934 roku, wytyczonego na powierzchni 24 hektarów, a wytyczonego od wschodu przez Drogę Dębińską, od południowego wschodu przez aleję Łużycką, od zachodu Dolną Wildą, a od północy Wałem Saperów. Park miał być przecinany siecią wygodnych dróg spacerowych, i łąkami, na których mogłyby się bawić dzieci, a na jednej z nich miało być usypane wzgórze z mleczarnią lub kioskiem.

Efektem troski o zieleń była coraz większa powierzchnia terenów zielonych – 170 ha zieleni w 1929 roku urosło do 400 ha w 1934 i 443 ha w 1939 roku.


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 128 m2 więcej
  Cena: 999 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 99 m2 więcej
  Cena: 893 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 154 m2 więcej
  Cena: 1 771 690,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze