Czas na Wartę

Autor: GOK
Kategoria: Aktualności
Dodano: 10-07-2017
Dzielnica: Stare Miasto   Warta powinna być atutem Poznania, a jej brzegi - tak jak przed wojną – wykorzystanym przez mieszkańców i gości terenem rekreacyjnym.

Jednym z warunków sprzyjających przekonaniu poznaniaków do przybywania nad rzeką jest stworzenie w mentalności ludzi przekonania o konieczności utrzymywania nad nią czystości. Dlatego Urząd Miasta i Rada Osiedla Stare Miasto rozpoczęły kampanię edukacyjną, do której wykorzystano nawet postacie świętych Piotra i Pawła!

Jak głosi stanowisko miasta, powtórzone przez staromiejską radę osiedlową, „utrzymanie czystości to wspólny obowiązek wszystkich bywalców terenów nadwarciańskich. Wciąż pokutuje błędne przekonanie, że odpady powinien posprzątać ktoś inny. Miasto pomaga w utrzymaniu czystości, od ubiegłego roku przy nadbrzeżach stoją kontenery na śmieci i przenośne toalety. Jednak ciężar odpowiedzialności leży po stronie wypoczywających nad Wartą”. Tym bardziej, że skoro „nad Wartą wypoczywa coraz więcej osób”, to „warto dbać o rozwój infrastruktury nad naszą rzeką”.

Efekty działań edukacyjnych już są: radni informują, że udało się wyeliminować hałas generowany przez nadwarciańskie lokale, choć „największy problem stanowi młodzież, która po prostu nie potrafi się kulturalnie zachować. To właśnie młode pokolenie pozostawia po sobie góry śmieci i zbyt często nie zdaje sobie sprawy z tego, że swoim zachowaniem utrudniają wypoczynek innym”.

Jest o co walczyć, bo nad rzekę przychodzi coraz więcej osób, które chcą korzystać z bogatej oferty sportowej i rekreacyjnej terenów nadrzecznych. „Działają plaże miejskie, port rzeczny i tramwaj wodny. Dostępne są otwarte boiska i miejsca do grillowania. Wartostrada spina kolejne odcinki trasy pieszo-rowerowej na obu nadbrzeżach. W okolicy Warty funkcjonują też punkty gastronomiczne i rozrywkowe. (…) Dlatego Miasto Poznań chce włączyć do kampanii jak najwięcej podmiotów, które działają w okolicy Warty. Do współpracy zostali zaproszeni wszyscy gospodarze rzeki, mający realny wpływ na zagospodarowanie nabrzeża, m. in. Politechnika Poznańska, KontenerART, Brzeg Wschodni, okoliczne sklepy i punkty gastronomiczne. Kampania „Trzymaj czystą Wartę” potrwa do końca wakacji”.

Podczas zorganizowanego w KontenerArt spotkania podmiotów, które działają nad Wartą i na rzecz porządku w okolicach rzeki, mówiono, że kampanię edukacyjną trzeba skierowac przede wszystkim do młodzieży w wielu licealnym i gimnazjalnym. „Dobrym pomysłem przedstawionym przez przedstawiciela agencji odpowiedzialnej za kreację „Trzymaj Wartę” była koncepcja wykorzystania w przyszłych działaniach ważnych dla młodzieży ludzi: muzyków, raperów – którzy powinni przekonywać, ze pozostawianie po sobie syfu to po prostu obciach!

Warto także wykorzystując mosty pomiędzy którymi toczy się intensywne, uciążliwe dla mieszkańców imprezowanie umieścić na nich banery z informacją o potrzebie sprzątania po sobie.

Przedstawiciele GOAP-u zwrócili uwagę na dwa elementy. Pierwszy to dbałość o nadrzeczną infrastrukturę, zarówno trawiaste ścieżki jak i Wartostradę, która nie powinna być rozjeżdżana przez ciężkie śmieciarki. To wiąże się z wykorzystaniem innego rodzaju pojemników. Przede wszystkim warto nad Wartą rozpocząć segregację odpadów. Powinny pojawić się dedykowane kubły na szkło.”


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 99 m2 więcej
  Cena: 893 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 128 m2 więcej
  Cena: 999 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 618 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze