Rozpoczęła się segregacja BIO odpadów

Autor: GOK
Kategoria: Aktualności
Dodano: 29-06-2017
Dzielnica: BrakSelektywna zbiórka odpadów nie ogranicza się już do makulatury, PET i szkła – Poznań prowadzi już też zbiórkę odpadów BIO, o czym przypominają staromiejscy radni.

Rada Osiedla Stare Miasto przypomina, że na terenie tej dzielnicy ustawiono pilotażowo specjalne pojemniki na odpady BIO, czyli resztki żywności, zdjęte skórki owoców i warzyw, skorupki jaj, niewykorzystane wyroby piekarskie, fusy po kawie i herbacie. Materiały te mają być przetwarzane w biokompostowni na energię cieplną i elektryczną oraz na wysokiej jakości kompost. Nie jest przy tym marnowany potencjał tych surowców, dotąd uznanych za śmiecie, a jednocześnie spełniane jest żądanie Unii Europejskiej prowadzenia odrębnej zbiórki bioodpadów. W pojemnikach na śmieci zmieszane także będzie można zaoszczędzić miejsca, a na wysypiska trafi mniej odpadów w ogóle.

Radni informują, że „pilotażowa zbiórka bioodpadów nie będzie wiązała się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Mieszkańcom, którzy zadeklarowali chęć segregowania odpadów, zostaną nieodpłatnie dostarczone 240-litrowe pojemniki na bioodpady, wyposażone w specjalne, podwójne dno. Rozmiar tego pojemnika pozwoli na zbieranie w nim zarówno odpadów zielonych (dotychczas zbieranych w workach), jak i odpadów kuchennych. Ważne, by do takich pojemników nie trafiały resztki mięsa, kości i odchodów zwierząt, ziemia, kamienie i popiół.”

Gdyby odpadów BIO uzbierało się więcej, niż pozwala pojemność pojemnika, ich nadwyżkę „będzie można wrzucić do worka, który następnie trzeba będzie wystawić obok pojemnika w dniu odbioru odpadów. Częstotliwość odbierania odpadów biodegradowalnych będzie zgodna z dotychczasowym harmonogramem odbioru odpadów”.

Kompost który powstanie z odpadów bio, będzie do dyspozycji osób, które wezmą udział w programie pilotażowym – otrzymają one prawo do bezpłatnego odbioru 20 litrów kompostu do wykorzystania na własne potrzeby, z jednego z trzech gratowisk.

Na stronie www.bioodpady.biokompostownia.pl, czytamy o zastrzeżeniu: pilotażowy system zbiórki odpadów biodegradowalnych, obejmuje tylko zabudowę jednorodzinną. „Programem zbiórki bioodpadów objęci będą mieszkańcy domów jednorodzinnych z poniższych sektorów gospodarki odpadami miasta Poznania: V SEKTOR POZNAŃ NOWE MIASTO POŁUDNIE:
– Głuszyna, Krzesiny – Pokrzywno – Garaszewo, Starołęka – Minikowo – Marlewo, Szczepankowo – Spławie – Krzesinki, IX SEKTOR POZNAŃ STARE MIASTO: 
Stare Miasto, Naramowice (bez os. Władysława Łokietka), Stare Winogrady (bez obszaru spółdzielni mieszkaniowej w rejonie ul. Wilczak), Winiary, X SEKTOR POZNAŃ WILDA-DĘBIEC: Świerczewo, Wilda, Zielony Dębiec.”

To dopiero początek: „pilotażowa zbiórka bioodpadów potrwa do listopada. Natomiast już od stycznia 2018 r. – zgodnie z uchwałą GOAP – w całym Poznaniu wystartuje zbiórka odpadów BIO. W związku z powyższym mieszkańcy, którzy zadeklarowali udział w systemie pilotażowym, będą mogli wykorzystywany przez siebie pojemnik odkupić (na preferencyjnych warunkach) bądź wynająć. Pozostali mieszkańcy będą musieli nabyć pojemniki do gromadzenia bioodpadów we własnym zakresie. Więcej informacji: www.bioodpady.biokompostownia.pl www.odpady.poznan.pl lub pod nr. telefonu 731 309 376.”


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 127 m2 więcej
  Cena: 991 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 99 m2 więcej
  Cena: 893 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 128 m2 więcej
  Cena: 999 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze