Mur przy Czartorii może być atrakcją turystyczną

Autor: GOK
Kategoria: Inwestycje
Dodano: 12-06-2017
Dzielnica: Stare MiastoZabytkowy mur oporowy przy ul. Czartoria na Chwaliszewie może być wyczyszczony, i po wyposażeniu w punkty oświetlenia, będzie zwracać uwagę poznaniaków i gości.

Wyczyszczenie i oświetlenie muru jest jednym z pomysłów – projektów zgłoszonych do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2018. Jak informują radni Osiedla Stare Miasto, projekt został wstępnie zaakceptowany przez Gabinet Prezydenta Miasta, podobnie został wstępnie rekomendowany do następnego etapu przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami.

Radni zapewniają, że wyczyszczenie oraz oświetlenie muru na ul. Czartoria wyeksponuje ten piękny zabytek i poprawi estetykę oraz bezpieczeństwo tego miejsca. Mur jest jedną z pamiątek przypominających o obecności rzeki w Starym Korycie Warty. Odbiorcami tego działania będą mieszkańcy Chwaliszewa oraz osoby spędzające czas nad Wartą i zwiedzające tę dzielnicę. Mur jak dotąd jest po prostu brudny i nie stanowi żadnej atrakcji, ale po wyczyszczeniu i oświetleniu, może stać się ozdobą ulicy Czartoria.

Projekt zakłada, że wyczyszczenie muru oporowego będzie kosztowało 20 tys. złotych, i tyle samo ma kosztować założenie jego oświetlenia. Utrzymanie tego stanu będzie dużo tańsze – przez najbliższe pięć lat sprzątanie, remonty bieżące, konserwacja, koszty prądu i wody mają zamknąć się w kwocie tysiąca złotych.   

W czasie tegorocznej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego znalazły się różne propozycje: wybiegi dla psów, remonty chodników, modernizacje przystanków autobusowych, nasadzenia drzew czy oświetlenie rejonu Malty. Pojawiły się także warsztaty dla seniorów czy różne zajęcia sportowe. Według Patryka Pawełczaka, zastępcy dyrektora Gabinetu Prezydenta, idea PBO jest dla mieszkańców Poznania bardzo ważna: złożyli oni 325 propozycji, czyli o prawie 100 więcej niż w poprzednim roku. Wszystkie projekty będą szczegółowo sprawdzane i opiniowane przez wydziały merytoryczne Urzędu Miasta Poznania, co potrwa do 22 sierpnia. Wnioskodawcy mogą w tym czasie być poproszeni o doprecyzowanie  informacji zawartych w formularzach.

Jak zapewnia miasto na odpowiedniej stronie – budżet.um.poznan.pl - decyzją prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka kwota środków przeznaczonych na realizację zwycięskich projektów wzrosła w stosunku do poprzedniego roku. W tej edycji do rozdysponowania jest aż 18 mln złotych. Dokonano także nowego podziału pieniędzy na projekty ogólnomiejskie i rejonowe. Na te pierwsze przeznaczono 6 mln złotych, przy czym maksymalna wartość projektu to 2 mln zł. Utrzymano podział na 13 rejonów, do których trafi łącznie 12 mln, przy czym maksymalna wartość projektu to 500 tys. zł. 


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 44 m2 więcej
  Cena: 401 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 128 m2 więcej
  Cena: 999 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 48 m2 więcej
  Cena: 439 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze