Złodzieje - kaskaderzy na Komandorii

Autor: GOK
Kategoria: Ciekawostki Historyczne
Dodano: 02-06-2017
Dzielnica: ŚródkaTrzej poznańscy złodzieje, którzy w 1932 roku okradli mieszkanie w kamienicy przy Komandorii nie mogli oglądać filmu Mission impossible, ale z pewnością przypadłby im do gustu…

Panowie popisali się sprawnością i odwagą godną filmowego Ethana Hunta, granego przez Toma Cruise’a: najpierw obserwowali niejakiego pana Krzyżankiewicza, zamieszkałego – jak podaje Nowy Kurjer z 1932 roku - na Komandorii (Średzka), by później dokonać „ciężkiej kradzieży z włamaniem”. Ich plan był dość ryzykowny – w nocy weszli na dach, ostrożnie dotarli do okna dachowego, po czym „wydusili szybę, a przez uzyskany w ten sposób otwór spuścili linę, po której spuścili się do mieszkania”.

Nie wiadomo, czy w mieszkaniu spał pan Krzyżankiewicz, czy mieszkał on tam sam i czy złodzieje kogoś obudzili. Wiadomo za to, że do wyciągniętych worków złodzieje zapakowali trofea: „łupem szajki padła większa ilość platerów i szereg drobnych przedmiotów wartościowych”.  

Przedwojenni dochodzeniowcy zdołali jednak ustalić personalia „nieznanych włamywaczy”, jak i ch nazwała początkowo prasa: złodziejami kaskaderami okazali się Wojciech Fajge (zamieszkały jak publicznie podano, przy ul. Zagórze 2), Czesław Pawlak (sąsiad Fajgi – ul. Zagórze 10) i Teodor Drosik (ul. Warszawska). Zanim ich jednak złapano, zdążyli przekazać łup paserom.

Sąd skazał Fajgę i Pawlaka na kary po osiem miesięcy więzienia, a Drosika na dłużej, bo na rok odosobnienia za kratkami. Paserów „z braku dowodów uwolniono od winy i kary”. Nie wiadomo, czy skradzione z kamienicy przedmioty wróciły do pana Krzyżankiewicza…

Dziś Komandoria w Poznaniu kojarzy się z zakonem Kawalerów Maltańskich – komandorię zakonu przy kościele Św. Jana jerozolimskiego za murami miał założyć Mieszko III w 1178 roku. Początkowo Komandoria była osadą podpoznańską, ale w 1925 roku włączono ją w administracyjne granice miasta. 


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 99 m2 więcej
  Cena: 893 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 48 m2 więcej
  Cena: 439 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 128 m2 więcej
  Cena: 999 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze