Kończymy palenie węglem

Autor: GOK
Kategoria: Aktualności
Dodano: 17-03-2017
Dzielnica: BrakPiece kaflowe nieraz są w kamienicach jedynym źródłem ciepła. Ich właściciele mogą mieć powody do obaw – już za kilka lat może obowiązywać zakaz palenia paliwami stałymi.

Zakaz może okazać się problemem szczególnie dla starszych ludzi, których nie stać na wymianę źródła ogrzewania. Już lepiej dadzą sobie z tym radę ci, którzy teraz palą w kominkach, choć mają do dyspozycji ogrzewanie gazowe lub elektryczne. Poznań przygotowuje się do przyjęcia lub do odrzucenia uchwały antysmogowej, której projekt powinien być ustalony jeszcze w końcu tego roku, a uchwalony na początku przyszłego roku. Na razie samorządowcy wypowiadają się o nim w specjalnych ankietach, na podstawie których Urząd Marszałkowski województwa wielkopolskiego będzie mógł opracować założenia uchwały. Dotąd większość z gmin – 213 z 226 – już przesłało ankiety: 82 gminy chcą uchwały, 110 jest przeciw, 11 nie określiło się konkretnie, a 10 akceptuje, ale pod warunkami.

Samorządowcom trudno konkretnie odnieść się do zagrożenia smogiem, skoro na terenach gmin nie jest prowadzony precyzyjny monitoring, taki, jak np. jest w Poznaniu, a wykorzystujący stacje badania powietrza. Rząd musiałby wprowadzić powszechny monitoring, by mówić o szczegółach, a nie tylko oceniać ogólnie, że w Wielkopolsce na 3,4 mln mieszkańców aż 2,4 mln jest narażonych na wpływ rakotwórczego benzo(a)pirenu, a 1,4 mln – na wpływ pyłów drobnocząsteczkowych.

W Poznaniu władze miasta spodziewają się, że po 2032 roku będzie obowiązywał zakaz palenia paliwami stałymi w piecach, oprócz kotłów piątej klasy. Trzeba spodziewać się też zakazu palenia w kominkach, choć nie wiadomo jeszcze od kiedy. Miasto opowiada się za przyjęciem uchwały antysmogowej, i sugeruje, by w latach 2018 - 2019 ograniczyć stosowanie niektórych rodzajów paliw stałych, a w latach 2020-2021 zakazać ich stosowania w budynkach z innym – alternatywnym paliwem, np. gazem, gdyby w stężenie PM10 przekroczyłoby 100 mikrogramów na metr sześcienny. Taki zakaz – lecz przy progu 50 mikrogramów – obowiązywałby od 2025 roku. 


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 59 m2 więcej
  Cena: 533 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 127 m2 więcej
  Cena: 991 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 48 m2 więcej
  Cena: 439 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze