Tor wyścigowy miejscem zbrodni

Autor: GOK
Kategoria: Ciekawostki Historyczne
Dodano: 03-10-2016
Dzielnica: JeżyceTor wyścigowy w Poznaniu kojarzy się dziś przede wszystkim z Torem Poznań, największym torem wyścigowym w Polsce, a położonym między Ławicą a Przeźmierowem. Tor ten jednak jest stosunkowo młody, bo powstał w latach 1975 – 1977. Tymczasem w przedwojennej prasie można znaleźć wzmianki o torze wyścigowym w Ławicy – o jakim zatem torze pisali dziennikarze?

Zmasakrowane zwłoki na torze wyścigowym w Ławicy” - pisał w marcu 1935 roku „Nowy Kurjer”. - „W dniu dzisiejszym około godziny 7-ej rano przypadkowi przechodnie odkryli na torze wyścigowym w Ławicy mężczyzny w średnim wieku” (błąd dziennikarski - brakuje w tym zdaniu słowa „zwłoki”...). Zawiadomiono policję i dość szybko rozpoznano denata, bo wezwano na tor siostrę zamordowanego, by potwierdziła jego tożsamość. Siostra „rozpoznała w pokłutym nożami pokrwawionym trupie zwłoki swego brata Bolesława Leitgebra”. Tenże mężczyzna dopiero co opuścił więzienie karno- śledcze przy ul. Młyńskiej. Policja działała energicznie: „na miejsce wypadku przybył p. prokurator Góralewicz oraz władze policyjne w osobach p. komendanta Kozakiewicza, p. komisarza Nowakowskiego i komisarza Tołwińskiego – na czele brygady pościgowej. Wdrożono bardzo energiczne śledztwo przy pomocy licznie skonsygnowanej policji mundurowej i śledczej oraz psów policyjnych”. Leitgeber, noszący znane i zasłużone w Poznaniu nazwisko najwyraźniej naraził się komuś – Kurjer przypomina, że był znanym przestępcą – i pobyt w więzieniu tylko przesunął wykonanie wyroku: „istnieje przypuszczenie, że zbrodnia jest wynikiem orachunków w świecie przestępczym. Czyżby zamordowany Bolesław Leitgeber był ofiarą dintojry?”.

Przedwojenny tor wyścigowy na Ławicy, to nic innego, jak Hipodrom Wola, tor do wyścigów konnych. Jak przypomina informacja na stronie hipodromu: „pierwsze obiekty powstały w latach 1906 – 1908, jako zaplecze Zamku Cesarskiego w Poznaniu, składające się ze stajni i powozowni. Wkrótce potem stworzone zostały plany budowy toru wyścigowego. Zaprojektowany na powierzchni 54 hektarów obiekt składał się z dwóch torów, obok których znalazły się trzy trybuny oraz boiska do tenisa, krykieta i gry w piłkę. Do 1918 obiekt należał do Poznańskiego Towarzystwa Wyścigowego (Posener Rennverein). Po przejęciu obiektu przez grono hodowców wielkopolskich w dniu 29 września 1919 roku odbyło się walne zebranie Wielopolskiego Towarzystwa Wyścigów Konnych, na którym to uchwalono statut, wybrano zarząd i uchwalono ostateczne przejęcie toru. Po I wojnie Poznań był drugim miastem po Warszawie, w którym najszybciej wznowiono przedwojenne wyścigi konne. Już w październiku 1919 roku odbyły się pierwsze wyścigi połączone z zawodami hipicznymi podczas, których na trybunie honorowej gościł marszałek Józef Piłsudski”.

Co ciekawe, już w 1914 roku wizytujący tor naczelny inspektor hipodromu uznał, że tory są jednymi z najpiękniejszych naturalnych torów w Niemczech. Jego imponująca trybuna główna, obliczona na sześćset osób, zachowała się do dziś!

Otwarcie Hipodromu Wola nastąpiło 24 maja 1914 roku, a uczestniczyło w tym wydarzeniu od 7 do 8 tysięcy osób. Na specjalnym parkingu stanęło wtedy około 120 samochodów i około 230 pojazdów konnych. A już niebawem, 21 czerwca 1914 roku wyścigi konne połączono z zawodami aeroplanów pod oficjalną nazwą Lot Wschodniomarchijski 1914. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości tor przejęło założone 29 września 1919 roku Wielkopolskie Towarzystwo Wyścigów Konnych i w dniach 16 oraz 27 października 1919 roku odbyły się pierwsze wyścigi konne. 


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 44 m2 więcej
  Cena: 401 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 128 m2 więcej
  Cena: 999 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 154 m2 więcej
  Cena: 1 771 690,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze