Nowoczesna pływalnia powstała na Sołaczu w 1938 roku

Autor: GOK
Kategoria: Ciekawostki Historyczne
Dodano: 05-08-2016
Dzielnica: SołaczPoznań otrzymał nowoczesną pływalnię – uroczystego otwarcia dokonał wojewoda Maruszewski – donosił 26 lipca 1938 roku „Nowy Kurjer”.

„Kilka lat temu przy ul. Niestachowskiej widniały jeno bagna i glinianki; kilka lat temu dzisiejsi mistrzowie skoków próbowali swych zdolności, nurkując w gliniankach” - donosił „Nowy Kurjer”.

Poznań dotkliwie odczuwał brak pływalni do treningów i zawodów pływackich, gdy „pływactwo zaczęło rozwijać się na równi z innymi dziedzinami sportu”. Dlatego na Sołaczu wybudowano pływalnię, która „przeszła oczekiwania”. „Nowa pływalnia na Sołaczu przy ul. Niestachowskiej jest jedną z najlepiej urządzonych w Polsce. Wieża do skoków jest natomiast jedyną tego rodzaju w Europie; dziesięciometrowa o estetycznych kształtach i śmiałej konstrukcji żelbetonowej, jest niejako symbolem kilkuletnich wysiłków, ukoronowanych w swym pierwszym etapie wspaniałą pływalnią”...

Koszt wybudowania pływalni wyniósł 830 tys. zł, na budowę wieży zużyto 6 tysięcy kilogramów stali, a „wykończenie prac na terenie pływalni, przygotowanie prac na terenie pływalni, przygotowanie boisk po drugiej stronie ul. Niestachowskiej będzie kosztować jeszcze 185 tys. złotych. Zatem koszta budowy wszystkich urządzeń pływalni wyniosą 1 miljion 15 tysięcy złotych”...

Przy otwarciu nowej pływalni byli obecni przedstawiciele władz: wojewoda Artur Maruszewski, był też Tymczasowy Prezydent Miasta i pułkownik Kaliński – przedstawiciel dowódcy Okręgu Korpusu. Jako pierwszy przemawiał inżynier Bielenia, naczelnik wydziału budownictwa podziemnego, który „zobrazował w krótkości postęp prac od zaczęcia pierwszych robót do chwili obecnej”.

Odegrano hymn państwowy i wojewoda Maruszewski przeciął biało – czerwoną wstęgę. W czasie jego przemówienia „ze wszystkich pięter wieży poczła spływać fontanną woda, jakby na dowód, że pływalnia rzeczywiście jest urządzona nowocześnie”. Jednocześnie, po uroczystościach rozpoczęto pierwsze na nowej pływalni zawody sportowe o mistrzostwo Armii. Obserwowało je 3 tysiące widzów na obiekcie i drugie tyle, przy ogrodzeniu. W ogólnej klasyfikacji zwyciężył VIII Okręg Zw. WKS-ów (Pomorze) zdobywając nagrodę przechodnią i mistrzostwo pływackie Wojska Polskiego.  


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 99 m2 więcej
  Cena: 893 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 127 m2 więcej
  Cena: 991 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 128 m2 więcej
  Cena: 999 000,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze