Król Jan III Sobieski na PWK w Poznaniu

Autor: GOK
Kategoria: Ciekawostki Historyczne
Dodano: 04-07-2016
Dzielnica: GrunwaldPamiątki po monarsze, który zatrzymał groźbę zalewu muzułmańskich armii na Europę, prezentowano na największej przedwojennej imprezie wystawienniczej w Poznaniu. 

Na terenie rolniczym P.W.K. znajduje się pawilon Związku Ziemian. Pawilon ten obok licznyh stoisk z eksponatami większej własności daje ogólne pojęcie o ekonomicznych, społecznych i kulturalnych walorach ziemiaństwa. Jeżeli chodzi o dorobek ekonomiczny większej własności to na PWK stanowi on 92 proc. całości jej części rolniczej, a w nasiennictwie 98 proc., świadcząc o decydującej roli gospodarstw folwarcznych w całokształcie rolnictwa polskiego - pisał Nowy Kurjer 19 czerwca 1929 roku.

Ale nie tylko rolnictwo mogło interesować poznaniaków w pawilonie ziemian. Mieszkańcy poznańskich kamienic chętnie w nim oglądali "arrasy, makaty buczackie, pasy słuckie, oręż i zbroje z czasów dawnej Rzeczypospolitej. Powszechny zachwyt wzbudza namiot Kara Mustafy, zdobyty na polu chwały pod Wiedniem. Publiczność zwiedzająca pawilon, z pietyzmem przygląda się pamiątkom po królu Janie Sobieskim, księciu Józefie Poniatowskim i Kościuszce. Ozdobione dywanami i makatami ściany są gęsto ozdobione portretami tych przodków obecnego pokolenia ziemian, którzy świecąc przykładem patriotyzmu, dobrze zasłużyli się Ojczyźnie..."

Patriotyczny ton artykułu nawoływał do pracy społecznej i ofiarności na cele narodowe, do dostosowania ideałów do ducha i wymagań czasów. Tak też w Poznaniu, ciężko doświadczonym przez historię, gdzie zaledwie dziesięć lat wcześniej umilkły echa wystrzałów Powstania Wielkopolskiego, wspólna praca mieszkańców, mających takie wzory, powinna dawać efekty w skali miasta, a docelowo - także w skali kraju. 

W pawilonie była też wydzielona część ekonomiczna, która mogłą zainteresować rzemieślników poznańskich - umieszczono tam "artystycznie wykonane wykresy, które wykazują, że wytwórczość większej własności, pomimo niesłychanie ciężkich warunków kredytowych, podatkowych itp., rozwija się w iście amerykańskim tempie, pozostawiając daleko w tyle produkcję gospodarstw włościańskich". 


Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy :(
Dodaj komentarz

Kategorie artykułów

Dodaj artykuł
Ostatnie oferty
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 612 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 68 m2 więcej
  Cena: 618 000,00 zł
 • Łazarz, Poznań

  Powierzchnia: 154 m2 więcej
  Cena: 1 771 690,00 zł

Sonda
W tej chwili nie mamy aktywnej sondy.Ostatnie komentarze